środa, 05 sierpnia 2020
niedziela, 28 marca 2010 18:51   
KURCZY NAM SIĘ POWIAT

Mniej radnych do powiatu z naszego regionu.

Mamy złą wiadomość dla potencjalnych kandydatów do Rady Powiatu. Do tej pory Pionki miały sześciu przedstawicieli w samorządzie powiatowym. Od nowej kadencji będzie ich tylko pięciu.

Wszystko to za sprawą skomplikowanych przeliczników związanych z liczbą mieszkańców. W pierwszej kadencji do Rady Powiatu Radomskiego mieszkańcy Miasta i Gminy Pionki łącznie wybierali aż jedenastu przedstawicieli. Druga kadencja w związku ze zmianami w przepisach już znacznie ograniczyła liczbę radnych. O ile w pierwszej kadencji w radomskim samorządzie powiatowym zasiadało pięćdziesięciu czterech radnych to już cztery lata później liczba ta spadła do dwudziestu siedmiu rajców. Automatycznie zmniejszyła się też liczba radnych wybieranych w poszczególnych okręgach. Na pionkowski miejski i pionkowski gminny samorząd przypadło w sumie sześć miejsc. W bieżącej trzeciej kadencji Rady Powiatu nic się nie zmieniło. Czekają nas za to zmiany w nadchodzącej czwartej kadencji. Niestety są to zmiany zdecydowanie niekorzystne dla naszego regionu. W wyniku skomplikowanych przeliczników dotyczących liczby mieszkańców ubędzie nam jeden mandat. Zamiast sześciu radnych w jesiennych wyborach będziemy niestety wybierali tylko pięciu.


 Nie mamy szczęścia do powiatu. Wpierw przegraliśmy i to z kretesem walkę o utworzenie Powiatu Pionkowskiego. Nie pomogła mobilizacja okolicznych gmin. Nie pomógł słynny protest na torach i zablokowanie pociągów. A gdy już radni z Pionek znaleźli się w strukturach Rady Powiatu Radomskiego to niestety, ale z niewielkimi wyjątkami wiele nie osiągnęli. W pierwszej kadencji przewodniczącym Rady Powiatu został Tadeusz Nowicki z SLD. Inni radni wywodzący się z tego klubu zostali przewodniczącymi lub wiceprzewodniczącymi poszczególnych komisji problemowych. Nikt nie dostał się do ścisłego kierownictwa władz powiatu. W drugiej kadencji było jeszcze gorzej. Trzecia obecna kadencja to tylko umiarkowany sukces. Mamy jednego wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, którym jest Zbigniew Belowski z Platformy Obywatelskiej. Na szczęście w ostatnim czasie powiat daje trochę grosza na inwestycje zlokalizowane w naszym mieście. Prawdopodobnie będzie wyremontowana a w zasadzie odbudowana ulica Wspólna oraz chodnik przy ulicy Radomskiej. Wcześniej gruntowny remont przeszły wszystkie pionkowskie szkoły ponadgimnazjalne a obecnie przy Liceum Ogólnokształcącym powiat buduje nowoczesne boisko ze sztuczną nawierzchnią. Kilka lat temu wyremontowana została ulica Radomska w tym roku zbudowano nową drogę przez gminne Sokoły. W dalszym ciągu jednak docierają do nas liczne sygnały mieszkańców, że Pionki są mniej lub bardziej marginalizowane na arenie Powiatu Radomskiego.


ROMAN FIDO

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster